Ke všem objednávkám nad 2000 Kč doprava ZDARMA

Průvodce druhy a odrůdy vín

Není víno jako víno. V našem Průvodci se dozvíš jaká vína vinaři vyprodukovali a jak se různě liší. Neočekávej encyklopedické vinařské znalosti, ale především příběhy vína (nejenom francouzského) z praxe. 

Rozdíly mezi šumivým a perlivým vínem: Jak se liší Champagne, Prosecco a další?

Rozdíly mezi šumivým a perlivým vínem: Jak se liší Champagne, Prosecco a další?

Jsou všechny „bubliny“ stejné? Ani náhodou! Rozdílů mezi jednotlivými šumivými/perlivými víny je celá řada. Pojďme se společně podívat na ty hlavní, od perlivého vína přes šumivá vína až po pravé šampaňské.

Šumivé víno vs. perlivé víno

Už pojmy šumivé a perlivé víno označují dva rozdílné výrobní postupy. Zatímco perlivé víno je standardní tiché víno „nafoukané“ oxidem uhličitým, šumivé víno označuje víno, které bubliny získalo sekundárním kvašením.

Perlivé víno obvykle značí nižší kvalitu, ale samozřejmě vždy záleží na výrobci – třeba mě „naše“ perlivé chardonnay od Camille Cayran chutná moc. Až tak moc, že se vyprodalo i ve vinařství Cairanne a my teď jen nedočkavě čekáme na novou várku.

Druhy šumivých vín

Šumivá vína se od sebe liší v mnoha ohledech – původem, použitými odrůdami, výrobní metodou i tlakem bublinek v lahvi. Každý z těchto faktorů vytváří jedinečný styl a chuťový profil. Tady je přehled těch nejznámějších šumivých vín:

  • Champagne: V této ikonické oblasti Francie se používají tři odrůdy – Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, tedy jedno bílé a dvě červené. Výroba probíhá tradiční metodou (méthode champenoise).
  • Crémant: Francouzské šumivé víno vyrobené mimo oblast Champagne, ale často stejně kvalitní tradiční metodou založené na odrůdách rulandské bílé a chardonnay.
  • Prosecco: Italské víno vyrobené z hroznů Glera. Vyrábí se metodou Charmat, díky které má svěží a jemný perlivý profil.
  • Cava: Španělské šumivé víno, které se vyrábí převážně v Katalánsku, obvykle s bohatší chutí.
  • Sekt: Německé šumivé víno, které může být vyrobeno různými metodami, s různými úrovněmi sladkosti.

Frizzante vs. Spumante: Rozdělení šumivých vín podle intenzity bublinek

U prosecca (a nejen u něj) najdete dva druhy označení „bublavosti“ vína. Frizzante značí víno s nižším tlakem (do 2,5 baru při 20 stupních Celsia), zatímco Spumante má v lahvi tlak alespoň 3 bary (víc než foukáte pneumatiky vašeho auta 😊), přičemž lepší prosecca mají aspoň 3,5 baru a lepší šumivá vína (crémanty a champagne) 5 až 6 barů.

Výroba šumivého vína: Tradiční metoda vs. metoda Charmat

Výroba šumivého vína se liší hlavně metodou, jakou víno získává své bublinky. Tradiční metoda je náročnější a dražší, a proto se používá zejména u prémiových šumivých vín, jako je pravé šampaňské. Metoda Charmat, na druhé straně, je rychlejší a levnější, což z ní dělá oblíbený způsob pro výrobu prosecca a dalších cenově dostupnějších šumivých vín.

Výroba šampaňského vína

Tzv. tradiční metodou (méthode traditionelle) je šumivosti vína dosaženo fermentací vína v lahvi (šampaňské). Poté, co vinař vyrobí klasické tiché víno, dodá do něj při stáčení do lahve cukr a kvasinky, které pak v řízeném prostředí z cukru vyrobí další alkohol a oxid uhličitý (bubliny). Poté, jsou kvasinky „odstřeleny“ (jinak by víno bylo kalné jako nefiltrované pivo) a do lahve se přidá směs vína a cukru na doladění chuti (ledaže pijete Brut Nature, u kterého se tento krok přeskakuje) a víno jde do prodeje.

Výroba prosecca – metoda Charmat

Prosecco a celá řada běžných supermarketových bublin se vyrábí levnější metodou Charmat – při té víno podstoupí druhou fermentaci ve velkém nerezovém tanku (místo, aby kvasilo přímo v láhvi). Jinak je postup stejný, tj. po dokončení druhotného kvašení se odstraní kvasinky, víno se dochutí směsí vína a cukru a stáčí.

Možná jako já přemýšlíte, jestli je tradiční metoda lepší než metoda Charmat, když je dražší a jejím výstupem jsou dražší vína než prosecco 😊. Rozdíl ale nejspíš tkví jinde. Vínům vyráběným tradiční metodou je totiž nezřídka dopřáváno delší zrání (ať již přímo s mrtvými kvasinkami, tzv. na kalech, nebo po odstřelu kvasinek v lahvi), zatímco vína vyráběná metodou Charmat jdou hned do prodeje a jejich chuťový profil je tak jiný než u déle zrajících bublin.

3 TOP francouzská šumivá vína za skvělou cenu

Náš výběr představuje tři nejlepší francouzská šumivá vína, která odrážejí náš důraz na kvalitu a jedinečnost. Protože víme, že výběrová paralýza může být záludná, děláme za vás „top 3“, abyste si mohli vychutnat to nejlepší bez zbytečného přemýšlení. Více o našem přístupu se dočtete v článku Proč u vás najdu jen pár lahví.

Tak co, jsou všechny bubliny stejné?

Šumivá vína nabízejí mnoho stylů a výrobních postupů, od lehkého Frizzante až po elegantní Champagne. U nás však najdete hlavně výběrové Crémanty z Alsaska, které jsou skvělou alternativou k šampaňskému a pokud potřebujete poradit s výběrem, neváhejte nás kontaktovat. Dopřejte si francouzské bublinky s jedinečným charakterem – ideální pro každou příležitost.

 Jirka