Zbyly vám korkové špunty? Využijte je na stylové dekorace z korku
Máte rádi dobré víno a hromadí se vám doma korkové špunty? Kromě praktického využití ve vinařství mají korkové zátky i estetickou hodnotu, díky které se mohou stát krásnou dekorací na zeď, na stůl, nebo kamkoliv si budete přát. V dnešním článku se podíváme na různé typy korkových zátek a inspirativní nápady, jak je využít.
Kovové zátky a jejich využití
Korkový špunt má u vína zásadní roli – chrání ho totiž před nadměrným přístupem vzduchu, čímž pomáhá uchovat chuť, aroma i kvalitu vína po dlouhá léta. Ani po otevření lahve ale nemusí korek přijít vniveč, protože možností využití korkové zátky existuje opravdu mnoho.
Moje mamka zátky na víno miluje a dělá z korku dekorace – ta nejméně sofistikovaná, ale zase o to působivější, je 50litrový demižon plný korků, který stojí v naší rodinné jídelně 😊 – takže před návštěvami vypadáme jako rodina alkoholiků a „marně“ vysvětlujeme, že jsme do ní korky dávali víc jak deset let, než jsme ho naplnili.
se fantazii meze nekladou, můžete ze zátek vyrobit třeba vánoční, velikonoční či halloweenské dekorace do bytu. Korkové špunty se skvěle hodí na podzimní i jarní tvoření, nebo kreativní tvoření s dětmi. Moje žena z nich například připravila super výzdobu pro náš stánek na festivaly.
Mně zase korky dlouho napovídaly, jak moc si vinař svého vína váží – bral jsem to tak, že čím kvalitnější, hezčí a dražší korek, tím lepší víno mě čeká.
Čím se liší korkové zátky na víno?
Existují čtyři typy „korků“, které vinaři používají a neliší se jen cenou, ale i dalšími vlastnostmi. Uvozovky používám, protože jeden ze špuntů není z korku, ale je syntetický.
- Nejprestižnější (a nejdražší) je celokorkový špunt (např. Domaine la Garrigue) – ten je z jednoho kusu korku a dělá z mého pohledu největší parádu – v kombinaci s jednoduchým potiskem jde skutečně o stylový špunt. I z toho důvodu jej vinaři používají u drahých lahví – asi byste si připadali trochu podvedeni, když byste si otevřeli takovou lahev a našli v ní něco, co vypadá plastově, nebo levně. Paradoxní ale je, že s celokorkovým špuntem vám nejvíc hrozí vada vína označovaná jako korkovitost, tedy „načuchnutí“ vína korkem (jde o zvláštní zatuchlou vůni). Jde o vadu způsobenou látkou TCA, což je produkt plísně, která se v korku může vyskytovat, a pokud přijde o styku s chlorem výsledkem je zkažené víno. Korkovitost se objevuje relativně často – konzervativní odhad je u 2 až 4 procent vín.
- O stupeň níže je korek drcený přikrytý z obou stran čepičkou z celého korku. Drcením a desinfekcí drti se výrobci snaží snížit pravděpodobnost výskytu plísně, která by mohla produkovat TCA a tedy i vadu korku. Celokorkové krytí dodává korku luxusnější vzhled. U tohoto typu korku kontaminace TCA hrozí významně méně.
- Čistě drcený korek jde v tomhle ohledu ještě dál a u něj je pravděpodobnost výskytu vady korku naprosto minimální. Korek je také levnější a méně vzhledný, takže bývá používán pro levnější vína.
- Syntetický korek jde v potírání TCA ještě dál – je tvořen z polymerů na rostlinné bázi, takže mu TCA vůbec nehrozí – konstrukce zajišťuje i mikropropustnost vzduchu důležitou pro zrání vína v lahvi – funkčně tedy funguje stejně jako celokorkový (či jiný korkový) špunt – i když (za mě) hůř vypadá.
Závěrem o korkových zátkách na víno
Poučení? Že je něco krásné a drahé ještě neznamená, že je to bez chyb 😊. Pokud milujete francouzská vína a potrpíte na kvalitu, v La Bastide jste na správném místě. Nabízíme pouze pečlivě vybraná vína, která sami pijeme a dělají nám radost. Pokud potřebujete poradit s výběrem vína, neváhejte mě kontaktovat na čísle 777 679 286 nebo emailové adrese vino@labastide.cz.
Zajímá vás, se kterými vinařstvími spolupracujeme, nebo byste se rádi dozvěděli, jak správně skladovat víno? Přečtěte si naše další blogové články.